Ostrowiec Świętokrzyski znajduje się w województwie świętokrzyskim i jest siedzibą powiatu. Mieszka tutaj ponad 73 tysiące osób. Ostrowiec Świętokrzyski znany jest z rozwiniętego dobrze przemysłu metalurgicznego, działa tu huta żelaza, także zakład przemysłu chemicznego, poligraficznego i spożywczego. Miasto położone jest nad rzeką Kamienną, kilkanaście kilometrów od Pasma Jeleniowskiego zaliczanego do Gór Świętokrzyskich.
Nieco więcej o historii
Ostrowiec Świętokrzyski to miasto z wielowiekowymi tradycjami. Najstarsze dokumenty sięgają do XIV wieku i mówią o wsi Ostrów. Miasto prawa uzyskało w XVII wieku. Przez wiele lat przechodziło z rąk do rąk największych rodów magnackich, między innymi Tarnowskich, Lubomirskich, Radziwiłłów. Od XIX wieku na terenie miasta dobrze rozwijał się przemysł, powstały nowe zakłady wydobycia rudy żelaza i węgla.
Zabytki Ostrowca Świętokrzyskiego
W mieście podziwiać można sporo zabytków. Wśród najbardziej znanych budynków należy wymienić kolegiatę św. Michała Archanioła, która pochodzi z początków XVII wieku ale w okresie dwudziestolecia międzywojennego została przebudowana na styl neobarokowy, kościół św. Stanisława Biskupa początkowo z końca XVII wieku, Zespół Pałacowo-Parkowy znajdujący si w Częstocicach, gdzie aktualnie znajduje się Muzeum Historyczno-Archeologiczne, pałac myśliwski Wielkopolskich, który nazywany jest także Pałacem Tarnowskich. Także trzeba zobaczyć kościół Najświętszego Serca Jezusowego – drewnianą świątynię z 1932 roku zbudowaną w stylu zakopiańskim, gmach poczty oraz pozostałości cmentarza żydowskiego.
Atrakcje w mieście
Oprócz ciekawych zabytków na mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego czeka też wiele innych atrakcji. Dostępne są szlaki rowerowe prowadzące do różnych okolicznych miast, w okolicy czekają lasy i pola, doskonałe do podglądania dzikiej przyrody. Można odwiedzić m.in. rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie. W Ostrowcu Świętokrzyskim organizowane są także liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, w tym Festiwal Bluesowo-Rockowy im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”, Piknik Gombrowiczowski.